0

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

انواع انبر دست

دسته بندی ها : وبلاگ آکو مقصودی 1192 مشاهده

انواع انبر دست را در این مقاله بررسی و به کاربرد های آن می پردازیم.انبرها کاربرد ترین ابزار آلاتی هستند که مورد استفاده قرار می گیرد. انبر وسیله اى است که به کمک آن بتوان اجسام را نگه داشت. بسیارى از اجسام که شرایط مناسب با دست ندارند به وسیله انبر نگه داشته مى شوند یا اینکه نیروى زیادى براى فشردن و نگه داشتن آنها لازم باشد. به عنوان مثال یک میله آهنى داغ را نمى توان در دست گرفت ولى با استفاده از انبر به راحتى می توان نگه داشت. قدیمى ترین انبرها مربوط به آهنگرى ها بوده است که با استفاده از آن وسایل داغ را جابجا مى کردند. انبردست ها تنوع زیادى دارند و در انواع کارهاى برقى، مکانیکى و… به کار مى روند. 

انواع انبر دست

۱) انبردست :

انبردست

انبردست

انبردست همه کاره یا Combination Plier نوعى از انبردست است که براى بیشتر کارها قابل استفاده است. به عنوان مثال با استفاده از قسمت انتهایى آن مى توانید به عنوان یک سیم چین از آن استفاده کنید(در سایزهاى بالاتر براى چیدن قطعات مختلف مانند میخ ها و سیم هاى کلفت در نجارى نیز مى توان استفاده کرد) و از قسمت وسطى آن براى گرفتن قطعات مختلف استفاده کنید و در مواقع اضطرارى براى بازکردن پیچ و… نیز استفاده کنید. همانطور که در شکل زیر مشاهده مى کنید دسته انبردست با یک روکش لاستیکى عایق شده است تا هم دسته نرم تر شود و هم از برق گرفتگى جلوگیرى شود.

۲) دم باریک :

دم باریک

دم باریک

دم باریک همانطور که از نامش پیداست دارای دم باریکی است ! ( متاسفانه نام آن به اشتباه با ذکره فتحه بر روی “د” ادا میشود که صحیح آن ضمه بر روی “د” است . دُم باریک صحیح است !!دم باریک‌ها گونه‌ای از انبرها هستند که اغلب در ساخت جواهرآلات، صنایع دستی، تعمیرات و یا در ظریف‌کاری‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند. از دم باریک ها می‌توان در طیف وسیعی از کارهای تعمیراتی همچون برش سیم گِیج کوچک، پیچیدن سیم‌ در کاربردهای صنایع دستی، و بسیاری ظریف‌کاری‌های دیگر استفاده کرد.
این وسیله با توجه به کارگیر بلندی که دارد جهت نگه داشتن قطعاتی که جای کار مناسبی ندارند مورد استفاده قرار میگیرند.

۳) سیم چین :

سیم چین

سیم چین

یکى از پرکاربردترین انواع انبر دست ها، سیم چین مى باشد. سیم چین ها در سایزهاى مختلف ارائه مى شوند و از آنها براى چیدن سیم در سایزهاى مختلف استفاده مى شود. سیم چین داراى دو لبه تیز است که با قرارگیرى سیم در بین آن و فشردن دسته ها سیم به راحتى قطع مى شود.بعضاً از این وسیله برای برش مفتول نیز استفاده میشود که کار درستی نیست .

۴) شلاقی و کلاغی :

شلاقی و کلاغی

شلاقی و کلاغی

از زیر شاخه های انواع انبر دست ها می توان به آچار شلاقی و کلاغی اشاره کرد این ابزارها در واقع ابزار آلات لوله کشی هستند اما در دسته بندی Pliers ها قرار میگیرند . معمولاً آچارهای کلاغی مناسب برای گرفتن لوله و کلاغی مناسب برای سفت کردن لوله هستند .

۵) سیم لخت کن :

سیم لخت کن

سیم لخت کن

سیم لخت کن یا Wire stripping tool براى برداشتن روکش یک سیم به کار مى رود. بسیارى از ما در هنگام کار کردن با سیم ها به یک سیم لخت کن نیاز داریم زیرا در صورتى که با ابزار دیگرى همانند چاقو این کار را انجام دهیم قسمتى از سیم خراب مى شود و یا به درستی صورت نمی گیرد و یا اینکه باید بسیار آرام و با حوصله غلاف سیم را برداشت تا آسیب نبیند. در مواردى که حساسیت بیشترى دارند این امر مهم تر است.

۶) خار جمع کن :

خارجمع کن همانطور که از اسمش پیداست براى جمع کردن دهانه یک خار به کار مى رود. هنگامى که مى خواهید یک خار را بر روى یک شافت قرار دهید و شافت نیز درون یک محفظه باریک است نیاز است که خار را جمع کنید تا جا برود و سپس رها کنید. در شکل زیر نمونه اى از یک خارجمع کن را مشاهده مى کنید.

نکته مهم:سعى کنید خار را هنگامى که بر روى قطعه کار است جمع کنید و در هوا یا در جلوى دیدتان اینکار را انجام ندهید زیرا ممکن است خار از جاى خود در برود و آسیب جسمى به شما و اطرافیانتان برساند.

۷) خار بارکن :

خار بارکن

خار بارکن

با استفاده از خار باز کن مى توان دهانه خارها را گرفت و آنها را باز کرد. هنگامى که دسته یک خارباز کن را فشار مى دهید فک هاى جلویى آن از هم دور مى شوند تا بتوانند خار را باز کنند.

در شکل زیر نوع نوک صاف آن را مشاهده مى کنید که در حال باز کردن یک خار است که بر روى شافت قرار گرفته است.

خار بازکن ها و خار جمع کن ها در دو نوع نوک صاف و نوک خم ساخته مى شوند و به این بستگى دارد که در چه مکانى نیاز به استفاده از آنها است. در مکان هایی که نیاز است نوک خار جمع کن به داخل یک محفظه برود و خار را بیرون بیاورد از نوک خم استفاده مى شود و نوک خم ها به راحتى به داخل محفظه مى روند بدون اینکه دست ما به جسم مورد نظر تماس پیدا کند. در شکل زیر این چهار نوع خار جمع کن و باز کن را مشاهده مى کنید که معمولا نیز با هم فروخته مى شوند.

۸) انبر قفلی :

انبر قفلی

انبر قفلی

از انبرقفلی(Locking Plier) بیشتر برای نگه داشتن قطعاتی استفاده می شود که آچار مخصوصی ندارند استفاده می شود ولی می توان از آن برای باز و بسته کردن پیچ ها هم در مواقع لزوم استفاده کرد. بسیاری از پیچهایی که زنگ زده اند و آچارخور نیستند و نمی توان بر روی آنها آچار قرار داد به وسیله انبرقفلی گرفته شده و چرخانده می شوند. یکی از مشخصات انبر قفلی، پیچ شیارداری است که به کاربر این امکان را می‌دهد تا از این طریق انبر را در موقعیت خاصی قفل کرده و یا با شل کردن این پیچ قفل را به راحتی باز کند. برای آنکه کاربر بتواند این انبر را به خوبی در دست بگیرد، آن را در دو نوع مختلف به صورت دم دراز  و یا با گیره‌ای خمیده و دندانه‌دار طراحی کرده‌اند.انبر قفلی به قدرت بالا و نیروی گشتاور بسیار خود شهرت دارند.

۹) گاز انبر :

گاز انبر

گاز انبر

گاز انبر وسیله اى است که داراى دو فک به صورت متمرکز در جلو مى باشد. تمام نیروى ایجاد شده توسط دست به قسمت جلوی گازانبر منتقل شده و براى مواردى که نیاز باشد به صورت همزمان یک سیم یا جسمى را بکشیم نگهداریم و یا ببریم به کار مى رود. گازانبرها در نجارى بسیار پرکاربردند زیرا نجارها هنگام کار ابتدا سیم را مى کشند سپس آن را به دور خود مى پیچند و در نهایت سیم ها را مى برند و با توجه به اینکه پیچ دادن دو سیم به یکدیگر با گازانبر به راحتى امکان پذیر است از آن استفاده مى کنند. در حقیقت کارى که نوک انگشتان مى بایست انجام دهد را گازانبر برایمان انجام مى دهد.

۱۰) انبر کلاغی :

انبر کلاغی

انبر کلاغی

انبر کلاغى یا Slip joint plier به دلیل خاص بودن فک هاى آن در فضاهاى خاص با زوایاى خاص به کار مى رود همچنین دهانه آن به خوبى باز مى شود و هنگام بستن روبروى هم و موازى با هم قرار مى گیرد. مزیت دیگر آن این است که به راحتى براى سایزهاى بزرگ باز مى شود.

۱۱) انبر پرچ :

انبر پرچ

انبر پرچ

انبر پرچ ابزارى است که به وسیله آن مى توان چرم ها و لاستیک ها و جنس هایى که تا حدودى نرم هستند را سوراخ کرد. انبر پرچ براى بسیار از فروشگاهها یک ابزار حیاتى است و معمولا براى سوراخ کردن کمربند یا پارچه از آن استفاده مى کنند.

 

** به طور کلی در بالا انواع انبر دست ها بررسی و تجزیه و تحلیل شد همچنین شما برای مشاهده انواع انبر های اینکو ingco اینجا را کلیک کیند.

مطالب زیر را حتما بخوانید:

نظرات کاربران

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    لینک کوتاه :
    0