0

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

انتخاب دریل شارژی مناسب

دسته بندی ها : وبلاگ آکو مقصودی 281 مشاهده

انتخاب دریل شارژی مناسب

انتخاب دریل شارژی به عنوان یکی از پرکاربردترین انواع ابزارآلات، همواره جایگاه بسیار مهم در بازار و در بین استادکاران داشته است. قابلیت حمل، قدرت کافی جهت انجام کارهای عمومی و توان کار در بازه های زمانی بالا از مزیت های مهم این نوع ابزارآلات است که آنها را مورد توجه عموم فعالان حرفه ای صنعت قرارداده؛ اما قبل و بعد از خرید  دریل شارژی مناسب، نکاتی وجود دارد که دانستن آنها بسیار مفید است. این ابزار، همانگونه که از نامش پیدا است، توسط یک باطری قابل شارژ تغذیه میگردد که این نکته، مهمترین مزیت این دستگاه نسبت به انواع برقی است.

قبل از خرید دریل شارژی و هر ابزاری، پیشنهاد میشود به مشخصات فنی دستگاه مراجعه کنید و تمام نکات را به دقت بررسی نمایید. در زیر، به برخی نکات مهم در خرید دریل شارژی اشاره می کنیم:

۱-باطری

در ابزارآلات شارژی، میتوان باطری را به عنوان قلب دستگاه معرفی کرد که این نکته، اهمیت توجه به نوع و کیفیت باطری را در این محصولات دو چندان میکند. در حال حاضر، به طور معمول در بازار، بیشتر دو نوع باطری برای دستگاههای شارژی فروخته میشود: یکی نیکل-کادمیوم و دیگری لیتیوم.

باطری لیتیومی، حجم کمتر، قیمت بیشتر، مدت نگهداری شارژ به مراتب بیشتر دارد و درصورت استفاده نکردن طولانی مدت، خیلی دیرتر خالی میشود. به طور کلی، باطریهای لیتیوم، نسل جدیدتر باتریها با کارایی بیشتر هستند. بیشترین مشخصه ظاهری آنها نیز بزرگتر بودن نیکل کادمیومیها است و دسته دریل شارژی در نوع نیکل کادمیومی، بزرگتر است، ولی در نوع لیتیومی، باطری دستگاه، کوچکتر است ودر برخی، تقریبا بخشی از دسته به نظر میرسد. بهتر است نوع باطری را بسته به نوع کار خود انتخاب نمایید. اگر دستگاه را باید برای مدت طولانی در دست بگیرید، باطری لیتیومی انتخاب بهتری است.

۲-گشتاور

گشتاور در دریل شارژی به زبان ساده، قدرت چرخاندن محور یا شفت دستگاه است. دستگاههای بهتر، گشتاور بیشتری تولید میکنند که بیشتر با واحد نیوتون برمتر(n/m) بیان میشود .برای درک بیشتر، پیچی را در نظر بگیرید. برای بستن آن، مقدار مشخصی نیرو لازم است که به آن گشتاور میگویند.

حال اگر به هر دلیل، این پیچ در محل خود خیلی سفت باشد، برای بستن آن به نیروی بیشتری نیاز است که دستگاه قویتر، یعنی دستگاهی با قابلیت تامین گشتاور بیشتر، قادر به بستن آن است. بنابراین متوجه میشویم که وقتی دستگاهی با گشتاور بیشتر خریداری کردیم، به معنای این است که میتوانیم پیچهای محکم تری را نیز باز یا بسته کنیم و در سوراخکاری نیز چنین دستگاهی قوی تر عمل می کند.

 

۳-تورک متر

در دریلهای شارژی (در حالت صحیح) مکانیزمی به نام تورک متر وجود دارد که با انتخاب عدد مناسب تورک متر، باعث میشویم دستگاه برای بستن یک پیچ از حدی که ما مشخص میکنیم بیشتر به پیچ نیرو وارد نکند و از هرز شدن پیچ یا بریدن آن، جلوگیری میشود. این امکان در بستن پیچ در چوب و مواد نرم بسیار مفید است.

  

۴-کلید دو یا سه حالته

در دریل های شارژی، بر حسب امکانات و کیفیت ساخت، کلیدی وجود دارد که به ما امکان انتخاب حالت دریل یا پیچگوشتی و در بعضی از مدل ها، حالت چکش را میدهد. دریل برای سوراخکاری در چوب یا فلز. پیچ گوشتی برای باز و بست پیچ و چکش هم برای سوراخکاری در بتن. توجه داشته باشید

که دراین دریل ها وقتی حالت پیچ گوشتی انتخاب میشود، تورک متر دستگاه فعال می شود. همچنین به طورکلی هرچه ولتاژ باطری بیشتر باشد، حجم و گشتاور و قیمت دستگاه، بالاتر می رود و دستگاه، قابلیت استفاده در کارهای سنگین تری را خواهد داشت.

۵-دیمر یا کنترل سرعت

در دو نوع الکترونیکی و مکانیکی وجود دارند و برای کم و زیاد کردن سرعت چرخش به کار میروند. در نوع الکترونیکی، هر چه سوییچ، بیشتر فشار داده شود، سرعت چرخش بیشتر می شود تا به حداکثر برسد و بر عکس. از دیمر، بیشتر برای کنترل سرعت باز و بست پیچ استفاده میشود، زیرا طبیعتا در سرعت پایین تر، باز و بست پیچ با کنترل بیشتری صورت میپذیرد.

۶-سه نظام

سه نظام در دریل های شارژی عموما”از نوع اتوماتیک بوده و در دو نوع پلاستیکی و فلزی ساخته میشود که در نوع فلزی، کمی به وزن وقیمت دستگاه اضافه می شود، ولی در عوض، استحکام و دوام بیشتری خواهد داشت.

۷-چراغ نمایشگر شارژ باقیمانده باطری

در برخی مدلها این امکان وجود دارد و کمک بسیار ارزنده ای به استفاده کننده میکند تا بداند چقدر از شارژ باطری باقیمانده است و در صورت لزوم، بتواند برنامه ریزی کند. 

۸-لامپ LED

یک امکان خوب که در برخی مدلها وجود دارد و با وجود مصرف کم، باعث می شود در شب یا در زوایایی که نور کافی وجود ندارد، باز و بسته کردن پیچ و سوراخکاری با دید مناسب انجام شود.

چند نکته

همواره توجه داشته باشید که:

۱- هیچ وقت از حالت دریل برای بستن پیچ استفاده نکنید.

۲- برای باز و بست پیچ با درجههای سفتی مختلف، از گشتاور مناسب استفاده کنید.

۳- برای حمل و نقل دستگاه در جابجاییهای خارج از کارگاه، از کیف حمل استفاده کنید.

۴- حالت چکش در انواعی که این حالت را دارند برای سوراخکاریهای سنگین ساخته نشده. برای سوراخکاری سنگین از دریلهای مخصوص و بتون کن که دارای مکانیسم مقاوم در برابر سوراخکاریهای سنگین در دیوار هستند، استفاده کنید.

۵- در فواصل زمانی مناسب توسط هوای فشرده کل دستگاه و بویژه موتور آنرا بادگیری کنید و در صورت نبود کمپرسور از پارچه و فرچه هم میتوان استفاده کرد.

برای مشاهده انواع ابزار شارژی اینجا را کلیک کنید.

مطالب زیر را حتما بخوانید:

نظرات کاربران

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    لینک کوتاه :
    0