آموزش کار با دریل

 آموزش کار با دریل

آموزش کار با دریل که یکی از ابزارهای پرکاربرد در صنایع چوب و فلز بسیار مهم است. از این دستگاه برای سوراخ کاری دیوار و یا سوراخ کاری چوب و  فلز و همچنین در مواردی برای سنباده کاری چوب می‌توانید استفاده کنید. روش درست استفاده از این دستگاه کاربردی و مهم را فراموش نکنید و آن را همیشه تمیز و سالم نگه داریم.

۱-به دستگاه بیش از ظرفیت آن فشار وارد نکنید وزن خود را بیش از حد بر روی دستگاه قرار ندهید و به حدی فشار وارد نکنید که صدای دستگاه تغییر کند.

۲-برای جابجا کردن دستگاه به هیچ عنوان از کابل استفاده نکنید به‌مرور زمان هم این فشارهای وارد شده بر کابل موجب قطع سیم خواهد شد.

۳-در محیط‌های که گازهای خطرناک در امور کار نکنید چون در اثر جرقه‌های ریزی که زغال دستگاه ایجاد می‌کنند امکان انفجار وجود دارد.

۴-کابل دستگاه را از موادی مانند نفت بنزین تینر و هرگونه حلالی که به پلاستیک آسیب می‌رساند دور کنید.

۵-پس از استفاده از دستگاه همیشه با استفاده از باد پاش خاک وارد شده به داخل موتور دستگاه را خارج کنید و تمیز نمایید

۶-قبل از اتصال دستگاه به پریز از خاموش بودن دستگاه مطمئن ، چون ممکن است در اثر گردش سریع موتور خسارتی ایجاد شود.

۷-در هنگام جابجایی دستگاه به هیچ عنوان دست خود را بر روی کلید دستگاه قرار ندهید چون ممکن است در اثر یک ضربه دستگاه ناخودآگاه روشن شود.

۸-برای بستن مته بر روی سه نظام از آچار استفاده کنید آچار را به‌خوبی در داخل شیارهای تعبیه شده قرار دهید و به‌آرامی بچرخانید قرار دادن نادرست آچار بر روی شیار موجب خورده شدن دنده‌های سه نظام می‌شود. در این مورد دقیق باشید.

۹- قبل از روشن کردن دستگاه‌ها آچار را از روی سه نظام بردارید گردش سریع سه نظام باعث پرتاب شدن آچار به اطراف می‌شود و ممکن است خساراتی وارد کنند

۱۰-هنگام سوراخ‌کاری بر روی دیوار احتمال وجود سیم‌های برق در آن وجود دارد مراقب باشید مته در مسیر این سیم‌ها قرار ندهید چون برخورد مته باسیم موجب برق گرفتگی خواهد شد

۱۱-به هیچ عنوان قطعه کار را در بین پاهای خود نگه ندارید و از دستان خود برای نگهداری قطعه استفاده نکنید گیره برای این‌گونه موارد ساخته شده است.

۱۲-کابل دستگاه به هیچ وجه نباید در نزدیکی مته در حال چرخش قرار گیرد همچنین هیچ وقت کابل را دور بازو و مچ دستان خود نپیچید.

۱۳-اگر مته در قطعه کار گیر کرد، سوراخ‌کاری را ادامه ندهید  کلید را رها کنید. و جهت چرخش را معکوس نمایید، به‌آرامی کلید را فشار دهید و مته را از قطعه کار یا دیوار خارج کنید.

۱۴-برای نصب مته بر روی سه نظام هیچ‌گاه از دست خود استفاده نکنید همیشه از آچار سه نظام استفاده کنید.

۱۵-در هنگام سوراخ کاری برای اینکه سوراخ برزکتری ایجاد نشود، هیچگاه دریل را به چپ و راست حرکت ندهید چوب این کار باعث آسیب به سه نظرام و گیربکس می شود.

 

برای مشاهده و خرید انواع دریل اینجا را کلیک کنید.

دیدگاه‌ها ۰

*
*